چاپ کاتالوگ
چاپخانه نقش هنر در یک نگاه

چاپخانه نقش هنر از دیروز تا امروز

امکانات سازمان چاپ نقش هنر و چاپخانه بزرگ نقش هنر جدید و مدرن تر شد. 
 
ماشین آلات چاپخانه افست عبارتند از: 
2 دستگاه دو ورقی پنج رنگ همزمان با برج لاک و تحویل بلند، 1 دستگاه دو ورقی 4 رنگ همزمان، 1 دستگاه 4/5 ورقی 5 رنگ همزمان، دستگاه سلفون کشی تمام اتوماتیک، دستگاه UV ساکورایی، لاین کامل صحافی منگنه تخت و لوپ، چسب گرم 5 خانه، 2 دستگاه برش 115، دستگاه پانچ و فنر، لتر پرس 3/5 ورقی و دایکات. 
و در واحد تخصصی چاپ دیجیتال: 
5 دستگاه چاپ کونیکا، 1 دستگاه چاپ زیراکس رنگی، دستگاه سلفون کشی، پلاتر عرض 1/5، لمینیتور عرض 1.5، دستگاه چاپ بنر عرض 5 هشت رنگ، دستگاه های صحافی کامل، واحد جلد سازی و آلبوم سازی، واحد عکاسی صنعتی، واحد تخصصی طراحی 
برخی از خدمات ما به شما عزیزان عبارتند از: 
 
» طراحی کالتالوگ 
» چاپ کاتالوگ 
» چاپ انواع فولدر 
» چاپ انواع کارت ویزیت 
» چاپ انواع سربرگ 
» چاپ و ساخت انواع پاکت و SHOPING BAG 
» چاپ پوستر  
» چاپ فاکتور و سرنسخه 
» چاپ بنر و فلکسی فیس 
» پلات و لمینت 
» چاپ فوری 
» و ... 
 
 
 
چاپخانه اسکناس (قسمت سوم)

چاپخانه اسکناس (قسمت سوم)

اسکناس هايي که در حال حاضر چاپ مي شوند

بد نیست بدانید که هم اکنون اسکناس های 2000 تومانی و 5000 تومانی در سازمان تولید اسکناس و مسکوک چاپ می شود و همچنین جالب است بدانید در سال جاری این سازمان اسکناس 10000 تومانی چاپ نکرده است! همچنین اگر فکر می کنید با توجه به رونمایی از ایران چک های جدید 50 هزار تومانی، هم اکنون چاپ این چک پول ها نیز با جدیت انجام می شود باید بگوییم اینطور نیست چراکه طبق اعلام رئیس سازمان تولید اسکناس و مسکوک ایران چک های جدید به اندازه کافی چاپ شده و وارد بازار می شود. البته آنطور که آذرمهر معاون بازرگانی سازمان تولید اسکناس و مسکوک به خبرنگاران گفته است، این شورای پول و اعتبار است که نیاز سالانه اسکناس را مصوب می کند و براساس همان مصوبه در سازمان تولید اسکناس، اسکناس چاپ می شود.
سازمان چاپ اسکناس، شناسنامه و گذرنامه هم چاپ می کند
همانطور که در قسمت اول این مقاله نیز اشاره شد، در سازمان تولید اسکناس و مسکوک علاوه بر اسکناس، ایران چک و سکه سایر اوراق بهادار و البته شناسنامه و گذرنامه هم چاپ می شود و جالب است که بدانید هم اکنون ماشین های این سازمان علاوه بر چاپ اسکناس 2000 تومانی و 5000 تومانی مشغول چاپ گذرنامه ها و شناسنامه های جدید هم هستند. معاون بازرگانی سازمان تولید اسکناس و مسکوک در همین ارتباط از دریافت سفارش چاپ 5-6 میلیون گذرنامه در سال جاری خبر داد و گفت: مسئولیت چاپ گذرنامه با بانک مرکزی نیست اما سازمان های متولی معمولاً سفارش های خود را به سازمان تولید اسکناس و مسکوک می دهند.
چک های بانکی کجا چاپ می شود؟
بانک مرکزی بنا دارد تمام پروسه چاپ چک را از طریق سازمان تولید اسکناس و مسکوک طی کند و هم اکنون نیز تعدادی از بانک ها سفارش چاپ چک های خود را به این بانک میدهند.
ضرب سکه چطور انجام می شود؟
یکی از فعالیت های دیگری که متولی آن بانک مرکزی و محل انجام آن سازمان تولید اسکناس و مسکوک است، "ضرب سکه" می باشد؛ ضرب سکه های طلا و سکه های رایج (100؛200 و 500 تومانی) در سه راه ضرابخانه انجام می شود. اما باید گفت که تاریخچه ضرب سکه در ایران بسیار قدیمی تر از چاپ اسکناس می باشد؛ ضرب سکه در ایران به زمان لیدی ها برمی گردد، آغاز آن زمانی است که کوروش هخامنشی لیدیه را فتح می کند و متوجه می شود که غیر از مبادله تهاتری روش دیگری برای انجام مبادلات با استفاده از پول (سکه) وجود دارد. پنج هزار سال پیش فلز کشف شد و مس اولین فلزی بود که از آن حلقه هایی ساخته شد. پیشنهاد ضرب سکه با هر مبلغی و با هر طرحی از سوی سازمان تولید اسکناس و مسکوک ارائه می شود. این پیشنهاد به همراه توضیحات مربوط به ارزش قانونی، اندازه، وزن و سایر ویژگی ها برای کمیته پولی ارسال می شود. کمیته پولی و بانکی پس از بررسی مصوبه را صادر می کند و آنگاه برای اخذ مجوز، نامه ای با امضای رئیس کل بانک مرکزی برای وزیر امور اقتصادی و دارائی ارسال و پس از تایید وزیر، مراحل تولید آغاز می شود.
مراحل ضرب سکه های رایج در جامعه
در بین سکه های رایج کوچکترین سکه در حال تولید کشور در حال حاضر سکه 250 ریالی و بزرگترین آن سکه 5 هزار ریالی است.معمولاً بالاترین رقم سکه ضرب شده با پایین ترین رقم اسکناس چاپ شده برابر است و این دو تا مدتی همزمان در سطح جامعه منتشر می شوند.
اما در قسمت ضرابخانه بانک مرکزی چه خبر است؟ در این قسمت چندین ماشین به صورت همزمان مشغول کارند و هر کدام ظرفیت ضرب 250 تا 270 سکه در دقیقه را دارند. ماشین دیگری نیز در این قسمت وجود دارد که ظرفیت ضرب 750 سکه در دقیقه را دارد. ماشین آلاتی نیز وجود دارد که در حالت آماده باش قرار دارند. این ماشین ها در مواقع ضروری که نیاز به تولید بیشتر وجود دارد و مواردی که در کار ماشین آلات اصلی خللی ایجاد می شود وارد چرخه تولید سکه می شوند. سکه ها در مرحله آخر در رول های 40 تایی و 50 تایی (بسته به وزن و اندازه سکه ها) بسته بندی می شود. هر15 یا 20 رول نیز در یک کارتن گذاشته می شود.


منابع:
1. بانک مرکزی جمهوری اسلامی
2. خبرگزاری تسنیم
3. بانک ملی جمهوری اسلامی ایران
4. مصوبات قانون پولی و بانکی کشور
لطفاً جهت دریافت قیمت انواع خدمات چاپی و یا مشاوره با کارشناسان ما با شماره های زیر تماس حاصل فرمائید: 
 
تلفـن تماس:  
------------- 700 900 66 (21) 98+ (10 خط ویژه)  
------------- 88 27 94 66 (21) 98+  
------------- 62 28 94 66 (21) 98+  
------------- 234 0 43 66 (21) 98+  
------------- 70 92 94 66 (21) 98+  
------------- 79 92 94 66 (21) 98+  
 
تلفن مستقیم چاپخانه: 48 و 47 22 90 66 (21) 98+  
 
همراه مسئول مقیم در چاپخانه: 09354000335  

فکس : 
داخلی 6

آدرس ايميل : 
66900700.com@gmail.com